ΤΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ
  • Θα ταξινομούσατε ένα αρχείο για την ιστορία της οικογένειάς σας; Της επιχείρησής σας; Του σχολείου σας; Του χωριού σας; Της ομάδας σας;
  • Το φωτογραφικό αρχείο του «Γυμνασίου Λιδωρικίου» της δεκαετίας του 1950 σας φαίνεται: Βαρετό; Αδιάφορο; Ενδιαφέρον;
  • Το φωτογραφικό αρχείο του «Γυμνασίου Λιδωρικίου» σας παρακινεί να αναζητήσετε παρόμοιο υλικό;

Αυτές είναι μερικές μόνο από τις ερωτήσεις που κλήθηκαν να απαντήσουν οι μαθητές του Λυκείου Λιδωρικίου. Προηγουμένως είχαν περιεργαστεί το φωτογραφικό άλμπουμ της δεκαετίας του 1950 που τυχαία ανακαλύψαμε σε συρτάρι της ξύλινης βιβλιοθήκης μας! Ποιος συγκέντρωσε τις φωτογραφίες; Ποιος έφτιαξε το άλμπουμ; Ερωτήματα που δύσκολα μπορούμε να απαντήσουμε. Αυτό όμως που μπορούμε με βεβαιότητα να πούμε είναι ότι το φωτογραφικό αρχείο του «Γυμνασίου Λιδωρικίου» περιέχει φωτογραφίες γύρω από τη μαθητική κοινότητα της δεκαετίας του 1950 και εντυπωσιάζει για τον όγκο των πληροφοριών του.

Ξεφυλλίστε το μικρό μας λεύκωμα εδώ:

Categories:

Tags: