Κατά το τρέχον σχολικό έτος (2022-2023) το Γενικό Λύκειο Λιδωρικίου σε συνεργασία με το Γυμνάσιο Λιδωρικίου ολοκλήρωσε δύο μικρές δράσεις για την ανακύκλωση συσκευασιών και οργανικών υλών.

Α) Μεγάλη ποσότητα από πλαστικά καπάκια, τα οποία είχαν συγκεντρωθεί από τα προηγούμενα έτη στο σχολείο μας, εστάλησαν στο «Σωματείο Ατόμων με Αναπηρία Περιφερειακής Ενότητας Φθιώτιδας», στη Λαμία. Με το αντίτιμο των πλαστικών καπακιών είναι δυνατή η αγορά ενός απλού τύπου αναπηρικού αμαξίδιου (1 κιλό καπάκια=0,20 λεπτά, 1 τόνος καπάκια=200,00 ευρώ, 200,00 ευρώ= ένα απλού τύπου αναπηρικό αμαξίδιο: http://www.agapigiazwi.com/2020/10/blog-post.html).
Για την ατελή μεταφορά των καπακιών στη Λαμία ευχαριστούμε θερμά τα ΚΤΕΛ Φωκίδας. Συμμετέχοντες καθηγητές: Γ. Χαιρετάκης, Δ. Ανδρέσας, Π. Σαμαρά, Κ. Καραΐνδρου.

Β) «Συλλέγοντας τηγανέλαιο κερδίζουμε πετρέλαιο για τα σχολεία!» ήταν ένα πρόγραμμα ανακύκλωσης πριν αρκετά χρόνια, το οποίο όμως δεν κατέστη δυνατό να ολοκληρωθεί, με αποτέλεσμα τα πλαστικά μπουκάλια με τα τηγανέλαια να παραμένουν στο σχολείο μας. Με τη βοήθεια της συναδέλφου Κ. Καραΐνδρου, τα μπουκάλια μεταφέρθηκαν στην Πάτρα, στην οργάνωση «ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ, Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση κοινωνικής και συλλογικής ωφέλειας». Τα τηγανέλαια μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την παραγωγή βιοκαυσίμων. Συμμετέχοντες καθηγητές: Κ. Καραΐνδρου, Γ. Χαιρετάκης, Αθ. Παπαδόπουλος, Αικ. Καρέτσου.

Οι μαθητές συμμετείχαν σε όλα τα στάδια των διαδικασιών (συλλογή καπακιών, συσκευασία κ.λπ.), ενώ στο αμφιθέατρο του σχολείου μας έγινε μια σύντομη παρουσίαση των δράσεων με τα οφέλη της ανακύκλωσης.

Τα προγράμματα συλλογής και ανακύκλωσης λαμπτήρων, μπαταριών και πλαστικών καπακιών συνεχίζονται!

Categories:

Tags: