Κατά το τρέχον σχολικό έτος (2022-2023) το Γενικό Λύκειο Λιδωρικίου σε συνεργασία με το Γυμνάσιο Λιδωρικίου ολοκλήρωσε μία ακόμα δράση ανακύκλωσης!

Τα σχολεία μας συμμετέχουν στη δράση «Το χαρτί του μέλλοντός μας – Ανακύκλωση χαρτιού στα σχολεία» που ανακοίνωσε το ΙΤΥΕ-ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ σε συνεργασία με τον Φο.Δ.Σ.Α. Στερεάς Ελλάδας ΑΕ, για τα σχολεία όλων των βαθμίδων της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας.

Η δράση αφορά στην ανακύκλωση βιβλίων, μαθητικών τετραδίων και φωτοτυπικού χαρτιού, ενώ έχει και ανταποδοτικά οφέλη, αφού ανάλογα με την ποσότητα χαρτιού τα σχολεία θα προμηθευτούν γραφική ύλη (χαρτί Α4).

Πρέπει να σημειωθεί, επίσης, ότι το σχολείο μας στην αρχή της σχολικής χρονιάς συγκέντρωσε έναν ικανό αριθμό βιβλίων των τριών τάξεων του Λυκείου, τα οποία εστάλησαν στους κατ’ ιδίαν διδαχθέντες του Καταστήματος Κράτησης Β΄ Τύπου στο Μαλανδρίνο.

Συντονιστής δράσης: Γ. Χαιρετάκης

Συμμετέχοντες καθηγητές: Αν. Κοφινάκης, Αθ. Παπαδόπουλος, Κ. Καραΐνδρου, Δ. Ανδρέσας

Categories:

Tags: